Web Sitemize hoşgeldiniz... » Üye Girişi » Üye Ol
Hosgeldiniz, Bugün 16 Ekim 2019 - Çarşamba
Bitki Bakımı
Çiçek siparişiniz alıcı kişinin belirtmiş olduğunuz adresine teslim edilecektir. Belirtmiş olduğunuz adreste alıcı kişiye ulaşılamaması durumunda çiçeğiniz apartman görevlisine, komşuya imza karşılığında teslim edilebilir. Bazı iş yerlerinde, hastane ve okullarda çiçeğinizin personelimiz tarafından teslim edilmesine izin verilmemektedir. Bu durumda çiçeğiniz resepsiyon görevlisine, danışmaya imza karşılığında teslim edilmektedir.
Nikah - Düğün - Açılış siparişlerinde, çiçekler alıcıya teslim edilememesi durumunda görevliye imza karşılığında teslim edilmektedir.
Seralarda yetiştirdiğimiz ya da dışardan satın aldığımız İç mekan bitkilerini bulunduğunuz ortama götürdüğünüzde, bazılarının yapraklarının hızla sarardığını, çiçeklerinin solduğunu, uzun süre yaşamadığını görebilirsiniz. Bunların yaşanmaması için işte sizlere bitki bakımı için pratik ve kolay bilgiler sunuyoruz.

Özellikle ithal bitkilerde meydana gelen olumsuzlukları, aldığımız bitkinin kalitesine, satıcıların yanlış yönlendirmesine bağlar, problemler tekrar ettiğinde bitki almamaya karar veririz. Bitkilerin bozulmasının çeşitli nedenleri vardır. Ancak yetiştirdiğiniz bitkilerin her birinin özenli bakım gerektirdiğini unutmayın. İnsan isteklerine paralel ihtiyaçları olmadığı anlamına gelmez. Konuşmamaları veya hızlı hareket edememeleri onların farklı ihtiyaçları olduğunu göstermez. Onlar için sevgi de bir besindir. Bazen saksıları ufak olduğu halde sadece sevgiyle büyüdükleri hayretle görülmüştür. Bitkiyi nereye koyacağımızı iyi bilmeli, onları uygun yerlere yerleştirmememiz gerekir. Doğru bitkiyi doğru yere koymazsak başarı sansımız oldukça azalır. Bitki hiçbir zaman koltuk, sandalye, vazo vs gibi istediğimiz köşeye koyabileceğimiz bir aksesuar değildir. Yeşil dostlarımızı seçerken ışık ve ısı şartlarını, bitkinin konulacağı yerin genişliği gibi etkenleri göz önünde bulundurmalıyız. Bütçemizi iyi belirlemeli ve karşımızdaki satıcıya ne istediğimizi tam olarak anlatmalıyız.

Bitki boyları aynı olsa bile fiyatlarında büyük farklılıklar olabilir. Örneğin 160- 170 cm yükseklikte üç köklü Dracaena marginata ile aynı boydaki, ancak daha yaşlı olan üç köklü Dr. Compacta arasında üç kat fiyat farkı vardır. Bitkiyi yerleştireceğimiz alan dar ise ve palmiyelerden hoşlanıyorsak, çabuk büyüyen ve genişleyen Areca yerine, daha ağır ve yayılmadan büyüyen Kentia seçilmelidir. Direkt güneş alan bir ortamda Kentia, Dracaena marginata yerine, yaprakları güneşe daha dayanıklı Ficus veya Yucca kullanılmalıdır. Kısmi gölge olan ortamlarda Ficus benjamin, Fujer, yani eğrelti türleri yerine, daha ağır büyüyen, kalın gövdeli, koyu yeşil, etli yapraklı bitkiler kullanılmalıdır. Salon bitkilerinin satın alındığı en uygun zaman, gelişme sezonları içinde iç ve dış ısının dengede olduğu ilkbahar ve sonbahar arasıdır. Kış aylarında seralardan 18-20 derecede ve nemli ortamlara alınan bitkiler, evlerin kuru ve sıcak havasında uzun süre bocalayacaktır. Isı farklılıklarının artmasıyla birlikte bozulma riski de artar. Soğuk veya sıcak hava da zararlıdır. Hava ister soğuk, ister sıcak olsun, araba içinde bırakılan bitkiler çok kısa sürede kararır, yanar ve ölür.Evlerdeki kuru havanın bitki üzerindeki olumsuzluğunu azaltmak için; satın alınan bitkinin yaprakları ve uçları yanık, kararmış, yırtılmış olmamalıdır. Yaprak üstünde veya gövdede hastalık belirtisi olabilecek yapışkan ve kabuğumsu oluşumlar bulunmamalı, goncalı bitkiler seçilmelidir.Özellikle kış aylarında alınan bitkilerde ilk bir hafta on gün içerisinde görülen alt yapraklardaki birkaç sararma ve dökülme, ortam değişikliği nedeniyle normaldir, dökülmeler bir iki hafta içinde yavaşlar ve biter. Eğer yeni çıkan yapraklarda da yanmalar oluyorsa, bakım hatası yapılmaktadır. Büyük olasılıkla ortam bitki için çok kurudur. Ortamın ısısı düşürülmeli ve yapraklarına duş yaptırmalıdır. Sararma ve kuruma devam ederse bitkiyi aldığınız yere başvurmalı ve yardım almalısınız. Aldığınız bitkinin kökleri saksı içini sarmış ve dışarı çıkmaya başlamışsa saksı hemen büyütülmelidir. Kökler saksı içini kaplamışsa, ancak yine de bitkiyi istediğiniz renkte ve yapıdaki bir başka saksıya geçirmek istiyorsanız, kökleri koparmadan, yaralamadan, saksı altına drenaj yaparak saksıyı değiştirebilirsiniz.

Müsteri HizmetleriÇiçek Bilgileri Sosyal Medya  
Parlak Çiçekçilik Web Sitesi
© 2019 Tüm hakları saklıdır !

Çiçekçi web sitemize hoşgeldiniz. Amacımız, sizleri ve sevdiklerinizi memnun etmek. Büyük sevgiyle hazırladığımız çiçeklerimiz ile duygularınızı sevdiklerinize ulaştırıyoruz. Daima mutlu günlerinizin çiçekçisi olmak dileği ile...
   Pinterest
Hakkımızda Burçlar ve Çiçekler Facebook 
Ödeme Bitki Bakımı Twitter 
Güvenlik Çiçeklerin Anlamı Müşteri Yorumları  
Teslimat 
Mesafeli Satış Sözleşmesi Saksı Seçimi Google Maps  
İletişim Çiçek Yeri Seçimi MOBİL SİTE CEP ŞUBE  
Edirnekapı çiçekçi Merter çiçekçi Çapa çiçekçi Haznedar çiçekçi Fındıklı çiçekçi Sultançiftliği çiçekçi Gaziosmanpaşa çiçekçi Sütlüce çiçekçi Cihangir-Beyoğlu çiçekçi Rumeli Hisarı çiçekçi Kayaşehir çiçekçi Tarabya çiçekçi Büyükdere-Sarıyer çiçekçi Mimarsinan çiçekçi Bakırköy çiçekçi Emirgan çiçekçi Yedikule çiçekçi Fatih çiçekçi Şişhane çiçekçi Kumburgaz çiçekçi Kuruçeşme çiçekçi Cennet mah. çiçekçi Karaköy çiçekçi Samatya çiçekçi Okmeydanı çiçekçi Rami çiçekçi Esenler çiçekçi Etiler çiçekçi Eyüp Park çiçekçi Bebek çiçekçi Küçükköy çiçekçi Mall of istanbul çiçekçi Ulus çiçekçi Bahçeşehir çiçekçi Mahmutbey çiçekçi Hadımköy çiçekçi Gümüşsuyu-Taksim çiçekçi Şehremini çiçekçi Galatasaray çiçekçi haliç kongre merkezi çiçekçi Kıraç çiçekçi Unkapanı çiçekçi Yenikapı çiçekçi Topçular çiçekçi Atışalanı çiçekçi Kabataş çiçekçi Arnavutköy-Haraççı çiçekçi İstoç çiçekçi Şirintepe çiçekçi Esenyurt çiçekçi Arnavutköy-Taşoluk çiçekçi Teşvikiye çiçekçi Halıcıoğlu çiçekçi Nişantaşı çiçekçi Balmumcu çiçekçi Sultanahmet çiçekçi sultangazi çiçekçi Tophane çiçekçi Osmanbey çiçekçi Kasımpaşa çiçekçi Arnavutköy-Bolluca çiçekçi Zeytinburnu çiçekçi Kasımpaşa çiçekçi Ambarlı çiçekçi Haseki çiçekçi Levent çiçekçi Eminönü çiçekçi Avrupa Konutları Tem çiçekçi Laleli çiçekçi Şişli çiçekçi Ayazağa çiçekçi Balat çiçekçi Pangaltı çiçekçi Samatya çiçekçi Avcılar çiçekçi Elmadağ çiçekçi Aksaray çiçekçi Gültepe çiçekçi Yeşilköy çiçekçi Mimaroba çiçekçi Yıldız çiçekçi Baltalimanı çiçekçi Esenkent çiçekçi Arnavutköy çiçekçi Yakuplu çiçekçi Galata çiçekçi Boğazköy çiçekçi Küçükçekmece çiçekçi Beykent çiçekçi Bahçelievler çiçekçi Seyrantepe çiçekçi Alibeyköy çiçekçi Ataköy çiçekçi Mecidiyeköy çiçekçi Vadistanbul çiçekçi Cevizlibağ çiçekçi Maslak çiçekçi Kıraç çiçekçi Çağlayan çiçekçi Halkalı çiçekçi Cerrahpaşa çiçekçi Tozkoparan çiçekçi Yenibosna çiçekçi BAĞCILAR çiçekçi Zincirlikuyu çiçekçi Karaköy çiçekçi Yeşilpınar çiçekçi Beyazıt çiçekçi Harbiye çiçekçi Arnavutköy-Tayakadın çiçekçi Bayrampaşa çiçekçi Dolapdere çiçekçi Cağaloğlu çiçekçi Zeyinburnu çiçekçi Çemberlitaş çiçekçi Güneşli çiçekçi Kumkapı çiçekçi Beşiktaş çiçekçi Sefaköy çiçekçi Tekstilkent çiçekçi Davutpaşa çiçekçi Ortaköy çiçekçi Kocatepe çiçekçi Sefaköy çiçekçi Florya çiçekçi Bahçeköy-Sarıyer çiçekçi Akatlar çiçekçi Güngören çiçekçi Fındıkzade çiçekçi İstinye çiçekçi Bağcılar çiçekçi Başakşehir çiçekçi İstanbul çiçekçi İkitelli çiçekçi Beyoğlu çiçekçi Fulya çiçekçi Kağıthane çiçekçi Maslak Acıbadem Hastanesi çiçekçi Kemerburgaz çiçekçi Taksim çiçekçi Gayrettepe çiçekçi Haramidere çiçekçi Büyükçekmece çiçekçi Topkapı çiçekçi Gürpınar çiçekçi Beylikdüzü çiçekçi Firuzköy çiçekçi Sarıyer çiçekçi Bayrampaşa çiçekçi Hasköy çiçekçi Kocamustafapaşa çiçekçi Maslak acıbadem çiçekçi Hisarüstü çiçekçi Şirinevler çiçekçi Eyüp çiçekçi Çiçek dagitim bölgeleri